Návšteva solária áno, či nie?

Návšteva solária áno, či nie?

Opaľovanie sa pod umelým slnkom  bolo často výsmešne nazývané ako "búda na pečenie“ pre samoľúbych chvastúňov. Experti teraz hovoria : Úžitok je oveľa väčší ako škody !

Dlhodobé kampane veľkej časti dermatológov, ktorí zodpovednosť za zvýšený výskyt rakoviny kože pripisujú UV-svetlu, a preto varujú pred slnkom a soláriami, vykazujú úspechy. Tak sa väčšina z nás neodváži v tmavom ročnom období ani raz vyhlásiť boj nezdravému nedostatku slnečného svetla pravidelnými návštevami v soláriu. Medzičasom sa však zdá, že medzi expertmi sa rozšíril názor, že ohováranie malo za následok prehnaný strach pred skutočným a umelým slnkom.

Existujú aj náznaky toho, že rakovinu kože takmer  vôbec nemožno pripisovať UV- svetlu, ale oveľa viac tepelnému žiareniu. V soláriu dostáva koža (oproti slnečnému žiareniu) menej tepelného žiarenia – vďaka premysleným systémom chladenia.

Viac o pozitívnych efektoch UV – svetla sa dočítate v nasledujúcom interview s Profesorom Friedrichom Schroplom – dermatológom a primárom Unterländer Neurodermitiszentrum.

Ešte pred niekoľkými rokmi tu boli soláriá len na opaľovanie. Dnes prevádzkovatelia solárií kladú do popredia skôr biopozitívne vlastnosti umelého slnka. Zmenilo sa niečo na prístrojoch?

Profesor Schropl : Áno. Na jednej strane majú moderné prístroje svetelné  spektrum, ktoré je podobné slnečnému svetlu. Na druhej strane sa používa stále viac trubíc. Najskôr to bolo 24, potom 48, dnes je to 72 a viac. A čim viac trubíc sa používa, tým lepšie musí fungovať chladenie aby odvádzalo vyžarované teplo. Okrem toho dnes existujú aj otvorené prístroje, aby sa predchádzalo malým klaustrofobickým pocitom.

Povedali ste, že svetelné spektrum je podobné slnečnému. Čo to znamená?

Čisté UVA – žiarenie síce rýchlo opaľuje. Avšak táto hnedosť má trochu špinavú, sivkavú farbu a rýchlo sa stráca. Rýchle opálenie vyplýva z toho, že predstupne farbiva melanínu, ktoré sa nachádza v pokožke sa len stmavia a rozdelia. UVB – svetlo oproti tomu rozprúdi produkciu nového melanínu, takže hnedosť vyzerá lepšie a vydrží dlhšie. Okrem toho je UVB – žiarenie zodpovedné výlučne za biopozitívne účinky.

A ktoré sú to?

Štúdie ukázali, že UVB – svetlo zlepšuje vlastnosti tečenia krvi, znižuje zvýšený krvný tlak, celkovo posilňuje imunitný systém – aj keď tento je lokálne na koži na určitý čas porušený – a znižuje riziko infarktu.
Na netrénovaných pôsobí UVB – svetlo tak, ako keby absolvovali ľahký vytrvalostný tréning. UVB dokonca aktivuje telo, rozmnožuje tvorbu krviniek, ktoré sú zodpovedné za transport kyslíka.
Pravdepodobne je to tiež UVB – svetlo, ktoré sa stará o zvýšené vylučovnie endofínov – nazývaných aj „látkami šťastia“.

UVB – svetlo má tvorbou vitamínu D zabrániť rakovine? Doteraz však všade znelo : Len nie príliš veľa slnka, spôsobuje to smrteľnú rakovinu kože ?

V skutočnosti je to tak, že príliš vysoké dávky slnečného žiarenia podporujú určité tumory – takzvané spinaliómy a bazaliómy. Avšak tieto sa dajú ľahko liečiť a sú len zriedka smrteľné, pretože sa nachádzajú len v najvrchnejšej vrstve kože, dajú sa ľahko odstrániť a nerozsypávajú sa. Skutočne nebezpečná čierna rakovina kože – melanóm – sa nevyskytuje zväčša tam, kde sa slnko predovšetkým dostane, teda na hlave, krku, na šiji a na chrbte ruky. Melanómy sa dokonca počítajú k tým druhom rakoviny, ktoré sa zabrzdia vitamínom D3. To ukázali nielen pokusy na bunkových kultúrach a trasplantátoch tumorov na zvieratách. Ďalším dôležitým argumentom voči tým, ktorí melanómy pripisujú UV – žiareniu je aj nasledovný: Pacienti so psoriáziou, krorí boli viac ako 20 rokov ošetrovaní 10 až 15 násobne zvýšenými dávkami UVB oproti slnku, nevykazujú žiadne zvýšené riziko melanómu.

Hovorili ste o "druhoch rakoviny", proti ktorým UV – svetlo pôsobí preventívne. Existuje ešte aj niečo viac ?

Celé množstvo. Má dokonca aj určitý ochranný efekt pred rakovinou čreva, prostaty, pŕs, ľadvín, vaječníkov, sietnice, pľúc a kostí.
Čo sa týka názoru mnohých tunajších dermatológov – existuje nadmieru kacírska štatistika : Ak zoberiame všetky prípady úmrtia na rakovinu v USA, ktorí zomreli následkom slnečného svetla, dostaneme sa na číslo zhruba 2000 ročne. Ak sa však oproti tomu pozrieme na počet tých, ktorí zomierajú na druhy rakoviny, z ktorých minimálne časť tých, u ktorých sa mohlo dostatočným množstvom UVB – svetla zabrániť rakovine, dostáveme sa skoro na 137 000 úmrtí. Nevzniká skutočne otázka, či panikárenie pred UV lúčmi smeruje správnym smerom? Zradné na tom je to, že všetky tieto fakty – aj ohľadom pozitívnych účinkov UVB – svetla – sú prístupné všetkým lekárom, aj dermatológom.

Ak je to tak, že rozsiahle kampane "Ďakujem, slnko nie" sa zakladajú všetky na chybných informáciách alebo záveroch, odkiaľ potom prichádza devíza "Nie viac ako päťdesiat doplnkových návštev solária ročne"?

Tak, ako sa niekedy dávno znalci zhodli na tom, že maximálna dávka rontgenu ročne by nemala prekročiť určitú hodnotu, prebiehalo to aj s UV- žiarením: domnelé vedomosti mínus určitá dávka bezpečnosti – a bolo hotové to, čo je dnes dokonca aj DIN- normou. Nerozumejte ma, prosím zle: Nechcem, aby sa ľudia začali okamžite vypekať na slnku alebo v soláriách – to určite nie je celkom zdravé. Ale chcel by som sa dostať z tohto prekliatia.

Ako často by sme mali ísť v zime do solária?

Závisí to od typu pokožky. Do solárneho štúdia by sme mali ísť zásadne len tak často, ako často sa pritom cítime skutočne dobre. “Zdravá“ hnedosť je v poriadku. Ak však vyzeráme tak, ako kaby sme na pravé poludnie zaspali niekde v Ekvádore, je to definitívne príliš veľa. Ten, kto trochu načúva svojmu telu, nájde tú správnu mieru

Rozhovor viedol redaktor časopisu FIT FOR FUN Bernd Neumann.

Tlač
Prvotriedna kvalita
Prečo si vybrať Ergoline?

10 dobrých dôvodov, prečo si vybrať solária Ergoline.

Značka storočia

Solária Ergoline zvolili medzi značky storočia.

Servis od odborníka

Zabezpečuje komplexné služby týkajúce sa zriadenia a prevádzky solárií.

Vyskúšajte si
Speed Bronzer

Najmodernejší a najefektívnejší Bronzing systém na svete.

Beauty Angel Collagen

Inovatívny koncept pre regeneráciu a omladenie pokožky.

Výsledky kolagénového ošetrenia BEAUTY ANGEL

Anti-aging ošetrenie BEAUTY ANGEL zlepšuje farbu a textúru pleti, zmierňuje pigmentové škvrny, zjemňuje póry, redukuje vrásky a pleť vďaka svetelnej terapii pôsobí žiarivejšie a zdravšie.